• There are no upcoming events to display.

View Calendar

Announcements

  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    MAY 2019     

    Grade 4:

    Antonio Braga-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Verona Mangano-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Jay Karani-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Ava Potvin-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Nicole Gardner-Room 209 nominated by Mrs. Butterfield

    Fernando Gunera Flores-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

    Grade 5:

    Maria McCarthy-Room 200 nominated by Mrs. Burke and Mrs. Perkins

    Gigi Grieco-Room 200 nominated by Mrs. Burke

    Noah Titterington-Room 201 nominated by Mrs. Burke

    Lily McLaughlin-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Kara Clayton-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Erin McCarthy-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis

    Casey Kelley-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Matthew Driscoll-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Tanajah Encarnacion Cespedes-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Isabella Rogers-Room 206 nominated by Mrs. Iascone

    Specialists:

    Taylor Hirst-Room 208 nominated by Ms. DiLullo

    Isabella Goldstein- Room 208 nominated by Mrs. Perkins

    Michael Vestal- Room 209 nominated by Mrs. Ferrara

    Samantha Crowley- Room 203 nominated by Ms. Mawn

     

    May


     

    Comments (-1)
  • hide

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    APRIL 2019  

    Grade 4:

    Daniella Madore-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Aidan Raposa-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Keira O’Brien-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Colin Peterson-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Dylan Brown-Room 209 nominated by Mrs. Butterfield

    Nicholas Ryan-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

    Grade 5:

    Vinny Vindice-Room 201 nominated by Mrs. Burke

    Dante McCollem-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Ravi Jenkins-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis

    Alex D’Angelo-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Sean O’Brien-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Hafsa Naim-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Madi Oatis-Room 206 nominated by Mrs. Iascone

    Specialists:

    Olivia Martiniello-Room 104 nominated by Ms. DiLullo

    Cael Considine- Room 208 nominated by Ms. DiLullo

    Julia Lambert- Room 203 nominated by Ms. DiLullo

    Brendan Ferrone- Room 203 nominated by Ms. DiLullo

    hide

     


     

    Comments (-1)
  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    MARCH 2019 

    Grade 4:

    April Pozzi-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Nathan Anderson-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Katelyn Perkins-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Frank Cain-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Claire Connelly-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds and Ms. DiLullo

     

    Grade 5:

    Roman DiZoglio-Room 200 nominated by Mrs. Burke

    Jessica Santini-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Jasmin Thrower-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis

    Brendan Ferrone-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Ronald Jordan-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Ryan Lavorato-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Abbi Wiklund-Room 206 nominated by Mrs. Iascone

     

    Specialists:

    Jay Karani-Room 104 nominated by Mrs. Ferrara

    Rafael Hernandez- Room 104 nominated by Ms. DiLullo

    Logan Zimmer- Room 203 nominated by Ms. DiLullo

     

    March

     


     

     

    Comments (-1)
  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    FEBRUARY 2019  

    Grade 4:

    Jack Mahnken-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Jack McGrath-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Kiyaan Bordbar-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Olivia Raposa-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Dennis Reppucci-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

     

    Grade 5:

    Shane McDonald-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Kaitlyn Shackelford-Room 201 nominated by Mrs. Burke

    Cole Loisel-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis

    Dominic DiCenso-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Cara DiGiovanni-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Ronin Uftring-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Luke Kitanov-Room 206 nominated by Mrs. Iascone

     

    Specialists:

    Isaac Tavares- Room 205 nominated by Mrs. Ferrara

     

    February SoM

    Comments (-1)
  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    JANUARY 2019    

    Grade 4:

    Zaniyah Reddick-Davila-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Caroline Donovan-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Shannon Hounsell-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Noa Myung-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Jaelyn Creekmore-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

     

    Grade 5:

    Tony Cummings-Room 200 nominated by Mrs. Burke

    Lindsay Broussard-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Mallory Sadorra-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis

    Gavin Dong-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Justin Fricia-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak and Mrs. Sica

    Christina Powell-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Isabella Zaya-Room 206 nominated by Mrs. Iascone

    Nicholas Roscillo-Room 209 nominated by Mrs. Butterfield and Mrs. Ferrara

     

    Specialists:

    Skylar Mills-Baptiste- Room 201 nominated by Ms. Dunlap

     

    Jan SoM

     


     

    Comments (-1)
  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    DECEMBER 2018  

    Grade 4:

    Enzo Bond-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Reese Krueger-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Elizabeth Kulevich-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Kyle Price-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Patrick Moriarty-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

     

    Grade 5:

    Jake Banda-Room 200 nominated by Mrs. Burke

    Pravya Ramesh-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Keegan Strykowski-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis, Mrs. Emmons and Ms. McNamara

    Kaitlyn Legere-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Giana Peach-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Sarah D’Angelo-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Grace Johnson-Room 206 nominated by Mrs. Iascone

    Nicholas Trout-Room 209 nominated by Mrs. Butterfield

     

    Specialists:

    Nathan Anderson- Room 103 nominated by Mrs. Sutton

    Caitlin Hayes- Room 104 nominated by Ms. DiLullo

    Tommy Newhouse- Room 104 nominated by Ms. Dunlap

    Dylan Brown- Room 209 nominated by Mrs. Beraldi, Mrs. Aloisi and Mrs. Hill

    Amelia Stokes- Room 211 nominated by Mrs. Perkins

    Gino Mattuchio- Room 211 nominated by Ms. DiLullo

    William Putney-Room 201 nominated by Ms. DiLullo

    Sophia Cable-Room 205 nominated by Mrs. Ferrara

     

    Dec


     

    Comments (-1)
  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    NOVEMBER 2018  

    Grade 4:

    Olivia Martiniello-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Anna Heiplik-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Alison D’Arco-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Hailey Reguera-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Brayden Brown-Room 209 nominated by Mrs. Butterfield

    Jack Cronin-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

     

    Grade 5:

    Adania Deshnica-Room 200 nominated by Mrs. Burke

    Conor Burns-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Maddie Gryglik-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis

    Christopher Smith-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri and Ms. Dunlap

    Chase Heffernan-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Theresa Graham-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    William Trach-Room 206 nominated by Mrs. Iascone

     

    Specialists:

    Colin Peterson- Room 208 nominated by Mrs. Ferrara

    Cole Falk- Room 211 nominated by Mrs. Emmons

    Charlie Mastronardi- Room 200 nominated by Mrs. Ferrara

    Sabrina Fitzgerald- Room 202 nominated by Ms. McNamara and Mrs. Peachey

    Colin Allard- Room 202 nominated by Mrs. Ferrara

    Vijay Cudia- Room 204 nominated by Mrs. Ferrara

     

    Nov


     

    Comments (-1)
  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    OCTOBER 2018   

    Grade 4:

    Peyton Scanlon-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Marisa Ferreira-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Zachary Atwater-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Olivia Hall-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Molly Guyette-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

     

    Grade 5:

    Ella Dong-Room 200 nominated by Mrs. Burke

    Jailyn DiNuccio-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Audra Blais-Room 202 nominated by Mrs. DePanfilis

    Ian Brazell-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Sofia Tentindo-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Morgan Quinton-Room 204 nominated by Mrs. Sica, Mrs. Bessette, Mrs. Iascone and Mrs. Pasternak

    Nolan Suprenant-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Katie Hughes-Room 206 nominated by Mrs. Iascone and Mr. Tavanese

     

    Specialists:

    Devyn Duratti- Room 211 nominated by Mrs. Gwozdz

    Kaitlyn Shackelford- Room 201 nominated by Mrs. Quigley

    Joey Fennelly- Room 202 nominated by Mrs. Ferrara

    Kevin Pruslin- Room 205 nominated by Ms. McNamara

     

    Oct

     


     

    Comments (-1)
  • SoM

    NORTH INTERMEDIATE SCHOOL

    SEPTEMBER 2018

    Grade 4:

    Madison Baril-Room 102 nominated by Ms. Tener

    Adam Saied-Room 103 nominated by Ms. Drury

    Henry Santini-Room 104 nominated by Ms. Fay

    Tyler Jankowski-Room 208 nominated by Mrs. Hoxholli

    Mia Barresi-Room 211 nominated by Mrs. Reynolds

     

    Grade 5:

    Maya Merza-Room 200 nominated by Mrs. Burke

    Eric Banda-Room 201 nominated by Mrs. Wood

    Jake Cronin-Room202 nominated by Mrs. DePanfilis

    MacKenzie Scanlon-Room 203 nominated by Mrs. DiVacri

    Charlotte Forcina-Room 204 nominated by Mrs. Pasternak

    Alexandra Erler-Room 205 nominated by Mrs. Lund

    Ava Noble-Room 206 nominated by Mrs. Iascone and Mr. Tavanese

     

    Specialists:

    Allison Hall-Room 200 nominated by Ms. McNamara

    Evan Cummings-Room 204 nominated by Ms. DiLullo

     

    hide

     


     

    Comments (-1)
  • August 20, 2018

     

    Dear North Families,

     

    Welcome Back to the 2018-2019 school year!  We are so excited to work with all of you and see our students progress socialy, emotionally and academically.  We are going to be in September before you know it and fall weather awaits!

     

    We are here to support students and families however we can!  Please do not hesitate to reach out with questions or concerns.  Of course, I will be welcoming you all to Classroom Visits on Monday afternoon, August 27th from 4:30-5:30PM.  If you have time, please take a moment to introduce yourselves in the lobby before you see the school and stop by your child’s classroom!

     

    Attendance is so important to student progress.  Let’s work together to have students in school and on time, each and every day!  Students must be in the building by 8:20AM, at the latest, to ensure that they are in homeroom with their classmates for morning announcements!  Please be reminded that the car rider door will open at 8:00AM.  Students may not be dropped off earlier than that time.

     

    Our parking lot looks great thanks to the DPW!  Students who are car riders in the afternoon will remain in the yellow waiting area, and we load six (6) cars at a time.  We wait for all students to safely enter the vehicles and close the doors.  Then, you will see my signal to depart, and the next six (6) cars pull up to load.  Please pay close attention in the driveway and drive extremely slowly as student and staff safety is a priority.

     

    The first day of school for students is Tuesday, August 28th.  School hours are 8:20AM-2:25PM.  Please see the attached Quick Reference Guide and our WPS school calendar!

     

    SAVE THE DATE:

    Friday, August 31st                          No school

    Monday, September 3rd                   No school—Labor Day

    Wednesday, September 5th             School Picture Day @ North

    Thursday, September 20th               North Open House—6:00-7:30—more details and invitation to follow

    Friday, September 29th                    Early Dismissal –11:25AM             Curriculum Improvement Time for staff

     

    Here at the North, we are welcoming several new staff members on board!  Coming to us from the Woburn Street are:

    Sheree Emmons                Special Education Teacher

    Nicole McKenna                 Educational Assistant

    Nisreen Saad                    Educational Assistant

    Joining our team of specialists is Kristin Dunlap, Music Teacher.  She is replacing Mr. Michael Ferrara, who remains on our Wilmington Public Schools’ team teaching theater arts and music at WHS and WMS. 

     

    Looking forward to an engaging and inspiring school year!

     

    Sincerely,

    Ms. Christine McMenimen

    Principal

     

    P.S.  Bus routes (AM and PM) should be published in the Town Crier this week. They will also be posted on our school web page.

     

    corevalues

    Click here to download a PDF copy of this letter.

     


     

    Comments (-1)

Now This from the North School Nurse!

Core Values


  • Respect

    Resilience

    Inclusiveness

    Responsibility

Mission Statement

  • The Wilmington Public Schools provides a challenging, relevant, personalized educational experience that promotes both the academic success and the social and emotional well-being of all students. Well-trained and highly qualified staff provide students with multiple ways to demonstrate individual learning and growth, and prepare them for success in school, work, and life.

     

    Notice of Non-Discrimination - All educational and non-academic programs, activities and employment opportunities at Wilmington Public Schools are offered without regard to race, color, sex, religion, national origin, ethnicity, sexual orientation, gender identity, homelessness, age and/or disability, and any other class or characteristic protected by law.

CLOSE
CLOSE